pagebg

Żeglarstwo

Żeglarstwo

 

Dla wielu jest sposobem na życie, pasją i najlepszym sposobem spędzania każdej pogodnej chwili. Posiada swoją specyfikę, kulturę i niepowtarzalny charakter.

Z definicji polega na pokonywaniu obszarów wodnych na łodzi o napędzie żaglowym, wykorzystującą siłę wiatru. Żeglarstwo dzieli się na morskie, uprawiane na wodach mórz i oceanów, oraz śródlądowe. Istnieje także windsurfing, zwany żeglarstwem deskowym czy żeglarstwo lodowe, używające bojerów wyposażonych w płozy (ich odmianą są statki lądowe, w których płozy zastąpiono kółkami).

Sprowadza się nie tylko do wypoczynku i rekreacji, jest także okazją do konkurencji sportowej. Regaty, wyścigi łodzi żaglowych, odbywają się wśród statków o budowie identycznej lub różnej, zmierzonej według formuły porównawczej. Zasięgiem obejmują wody śródlądowe, morskie lub oceaniczne. Wraz ze skalą regat wzrastają rozmiary jachtów, podzielonych na klasy. Na większych znajdują się wieloosobowe załogi, przystosowane są do wielodniowych rejsów. Mniejsze są jednoosobowe, przeznaczone do krótszych wyścigów.

Żeglarstwo to wspaniały sport dla kochających wodę, wiatr, otwartą przestrzeń i podróże. Pasjonaci opisują je jako niepowtarzalną przygodę, która dla wielu stała się pasją i sposobem na życie. Daje poczucie wolności, pozwala odpocząć od miejskiego zgiełku, uczy wspólnej pracy i zabawy. Daje okazję do sprawdzenia własnych umiejętności, siły charakteru wobec niesprzyjających żywiołów.

Żeglarstwo amatorskie polega na posiadaniu jednostki żaglowej i eksplorowanie mniej lub bardziej odległych wód, czarterowe odbywa się na wypożyczonym jachcie, na którym  organizuje się rejsy lub uczestniczy w rejsach organizowanych przez inne osoby, regatowe – wyścigi, rywalizacja sportowa, wyczynowa, jest rozumiane jako uczestnictwo w rejsach żaglowców.

W zależności od akwenów na jakich się pływa wyróżniamy podziała na śródlądowe, morskie i oceaniczne. W żeglarstwie śródlądowym pływa się na krótkie odległości, na noc przystaje przy brzegu lub w porcie, najczęściej nie nocując na pokładzie.

W Polsce mekką żeglarzy są Wielkie Jeziora Mazurskie, cisza i spokój Zalewu Koronowskiego, niepowtarzalny klimat Soliny. Znajduje się tutaj około 4 tys. jezior i łączących je kanałów. Do największych należą Śniardwy, Mamry i Jeziorak, cała kraina ma powierzchnię 1700 km².


Tagi: , , , , , ,

Nurkowanie i spadochroniarstwo

Nurkowanie

Nurkowanie to nic innego jak przebywanie dłuższy czas pod wodą niż przeciętnie jest człowiek w stanie wytrzymać. Zatem taki rodzaj sportów ekstremalnych wiąże się też z odpowiednim sprzętem i szkoleniem, które należy odbyć, by zostać dopuszczonym do uprawiania go. Klasyczny nurek posiada strój i sprzęt przypominający bohaterów z kreskówek, którzy ubrani byli w metalowe kaski z otworami szklanymi z trzech stron danego hełmu. Taki strój obowiązuje we flocie morskiej nurków, którzy ratują tonących ludzi i sprzęt, gdy na dno idzie statek. W języku rosyjskim w transkrypcji łacińskiej takich specjalistów wojskowych z floty nazywa się „wodołazami”. Marynarze ci są poddawani większemu wysiłkowi fizycznemu w armii, ich styl życia w armii cechuje też większa dyscyplina i rygor, które przekładają się nawet na odpowiednią dietę i ilość ćwiczeń fizycznych i tryb życia wykluczający zupełnie na przykład papierosy. Jedynymi odstępstwami od reguły mogą się oni cieszyć wyłącznie podczas przeprawy z jednej jednostki do drugiej, co zdarza się podczas dwuletniej służby jedynie jeden raz.

Spadochroniarstwo

Spadochroniarstwem nazywa się sport, który wykorzystuje również siłę wiatru, natomiast sprzęt do jego uprawiania jest inny niż na przykład do windsurfingu, bowiem potrzebujemy spadochronu. Skoczkowie wyrzucani są z samolotu i spadają ze spadochronami, które w odpowiednim momencie należy rozłożyć. Ten moment szczególnie jest obfity w pokłady adrenaliny, gdyż czasem spadochron może się nie otwierać. Skoczkowie zawodowi wykonują w powietrzu różne akrobacje, to naprawdę ciekawy rodzaj sportu, który pozwala śmiałkom poczuć się jak ptaki szybujące po niebie. Ci, którzy jednorazowo chcą spróbować zmierzyć się w powietrznych przestrzeniach z własnym strachem proponuje się zorganizowane skoki z osobą towarzyszącą, która podczas lotu będzie nas odpowiednio instruować i asekurować, wówczas stajemy się skoczkami swobodnego spadania. Wszystkich, którzy zawsze chcieli odfrunąć taki sport z pewnością zachwyci. Są także odważni mający lęk wysokości, a bez problemu uprawiający spadochroniarstwo, co oczywiście stanowi pewien ewenement.


Tagi: , , , , , , ,

Sporty ekstremalne vs windsurfing

Sporty ekstremalne

Z pojęciem sportów ekstremalnych związana jest bezsprzecznie adrenalina. Gdyby przeprowadzić ankietę wśród młodych i nawet starszych ludzi, którzy decydują się na takie wyzwanie, chyba większość odpowiedziałaby, że to pewien sposób w poszukiwaniu wrażeń. Znudziły nam się zwykłe sporty takie jak piłka siatkowa, piłka nożna, koszykówka, łyżwiarstwo, narciarstwo. Oczywiście nadal je uprawiamy, bo to klasyka i świetny sposób na utrzymanie swego organizmu na dobrym poziomie zdrowotnym, ale łakniemy czegoś więcej. Zatem niektóre z wymienionych wyżej klasycznych rodzajów sportu uprawia się przede wszystkim dla zdrowia. Sporty ekstremalne to natomiast sporty związane z większym ryzykiem niż przy uprawianiu innych dyscyplin. Stąd też inna nazwa sportów ekstremalnych – sporty wysokiego ryzyka. Uprawianie takich sportów wiąże się z twardym charakterem człowieka, który zajmuje się daną dyscypliną, wymaga ponadto odwagi i często przezwyciężenia własnych słabości, bowiem decydujemy się na dany sport ekstremalny, by walczyć z samym sobą i z własnym strachem.

Windsurfing

Windsurfing jak sama nazwa zaczerpnięta z języka angielskiego wskazuje na sport związany z wiatrem i surfowaniem po falach. Ów sport ekstremalny może być wyzwaniem dla tych, którzy chcą przezwyciężyć swój lęk przed wodą, choć pewnie takich nieśmiałków jest statystycznie niewielu. Na pewno decydują się na taką dyscyplinę miłośnicy wody i ogólnie fani sportów wodnych. Musiałaby być osoba, która się boi wody bardzo zdesperowana, by wsiąść na deskę i oddać się wodnym falom, bo na tym ten sport ekstremalny polega pływaniu na desce, do której zamontowany jest żagiel. Zasada jaka rządzi tym sportem zbliżona jest do mechanizmu, jaki kieruje jachtami. Surfujący na falach muszą na nie czekać, bez fal i podmuchu wiatru i to dość mocnego, nie ma sensu wsiadać na deskę. Kto wynalazł taki sport ekstremalny, trudno wyjaśnić, do dziś jest ta kwestia badana, Utrzymuje się natomiast, że ten rodzaj sportu powstał w Kalifornii. Dziś cieszy się też tam nadal ogromną popularnością i stamtąd rozprzestrzenił się na inne strony świata.


Tagi: , , , , ,

Wspinaczka górska, żeglarstwo

Wspinaczka górska

Wspinaczka jest innym sportem, który wymaga od nas już całkiem dobrej kondycji fizycznej i dość dobrych umiejętności. Nie możemy mieć także lęku wysokości, aby zajmować się tym sportem. Dodatkowo powinniśmy być wyposażeni w sprzęt dobrej jakości i klasy, a nie pierwszy lepszy, przypadkowy. Wspinać można się w każdych warunkach pogodowych, jednak oczywistym jest, że w przypadku złych warunków pogodowych, rośnie ryzyko jakiegoś wypadku. Poza tym należy wspinać się w obecności instruktora, a jeśli nie mamy instruktora, dobrze by chociaż jednak osoba była doświadczonym wspinaczem, a pozostali nie byli osobami zupełnie zielonymi ze względu na własne bezpieczeństwo. Rosnącą popularnością w Polsce cieszy się wspinaczka skałkowa, szczególnie w okolicach Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Do popularnych destylacji wśród wspinaczy należą także Tatry, jednak żeby wspinać się w Tatrach należy mieć znacznie większe doświadczenie i przejść wiele innych skalnych dróg. Drogi wspinaczkowe bowiem mają także swoje oznaczenia.

Żeglarstwo

Żeglarstwo to pasja, nie sport, powiedzą niektórzy żeglarze. I rzeczywiście, tak jest. Jest to sport bardzo pociągający i kto raz go spróbuje, nie umie przestać. Czuć wiatr w żaglach, poczuć tę bryzę, wiejącą razem z falą – to jest życie. Co noc zasypiać pod innym niebem, wśród innych gwiazd – tak wygląda życie żeglarza. Wprawdzie w naszych mazurskich okolicznościach przyrody jest to nieco na wyrost – można co najwyżej zasypiać co dzień w innym porcie, ewentualnie wysztrandowanym jachtem gdzieś na brzegu, jednak nadal jest to cudowna rzecz.  Żeglarstwo daje nam jako sport dużo wolności i swobody. Możemy poczuć pozory niezależności, gdyż wtedy tylko od naszego skippera – kapitana zależy to, gdzie dzisiaj popłyniemy i jaki będzie nasz plan rejsu. Dzięki temu naprawdę możemy poczuć się niezależni. Żeglarstwo nie jest może sportem najtańszym, jednak oferuje nam przeżycia nie do zapomnienia, które naprawdę zapadają w pamięć na długo. To właśnie sprawia, że z roku na rok zwiększa się liczba osób chcących spróbować żeglowania na Mazurach i nie tylko.


Tagi: , , , , ,

Sporty konne i wodne

Sporty konne

Istnieją również sporty które uprawia się wraz ze zwierzętami. Do najpopularniejszych należą sporty z udziałem koni. Może jest tak, dlatego, że człowiek od dawien dawna zżył się z koniem podczas wojen i wypraw, kiedy to nie było jeszcze mechanicznych środków transportu. Popularne są gonitwy koni, które odbywają się na specjalnych stadionach. Ludzie ostawiają konie przed gonitwą. A po jedni się cieszą, że wygrali, a drudzy wyrywają sobie włosy z powodu porażki. Najszybsze konie osiągają bardzo wysokie ceny, często przekraczając milion dolarów. Inną dyscypliną z końmi jest jazda figurowa albo z przeszkodami. Do takich zawodów konie są specjalnie przygotowywane przez osoby od wizerunku. Konie mają pięknie uczesane grzywy, są smukłe i doskonale się poruszają.  Konie muszą się poruszać w rytm muzyki i każdy ich krok ma w takich zawodach wielkie znaczenie. Innym przykładem jest gra w polo. To coś jak hokej, tyle, że gracze siedzą na koniach i walczą o piłkę za pomocą specjalnych, długich kii

Sporty wodne

Sporty wodne należą do popularnych dyscyplin, w których człowiek udowadnia, ze w wodzie czujemy się jak ryby. Istnieją różnej długości dystanse,, na których ścigają się pływacy. Takie zawody najczęściej odbywają się na basenach, ponieważ tam nie ma fal i każdy rozpoczyna rywalizację z takiego samego miejsca startowego. Jedynym ubiorem pływaków są kąpielówki, czepek na głowę i okulary. Sportowcy ci często golą całe ciało, żeby zwiększyć swoją opływowość. W tym rodzaju sportu największą rolę odgrywają ramiona, które są motorem napędowym całego ciała, które pływa w wodzie. Innym wodnym sportem jest kajakarstwo. Jest to sport drużynowy. Kajakarze muszą rozpędzać kajak płetwami, które są poruszane synchronicznie. Każdy z nich musi w takim samym tempie ruszać wiosłem, żeby kajak szybko sunął po wodzie. Tutaj także siła ramion decyduje o zwycięstwie. Trzeba niezwykłej koordynacji ruchów aby kajak wysunął się na pierwsze miejsce tuż po stracie i nie oddał  pozycji lidera aż do końca szybkiego wyścigu.


Tagi: , , , , ,