pagebg

Sport wyczynowy, profesjonalny, a rekreacyjny

Wszyscy wiemy jak istotny dla zdrowia, a również wspaniałego samopoczucia jest sport. Mało kto jedna wie, że podczas uprawiania sportu, czy jakiegokolwiek ruchu związanego z ćwiczeniami fizycznymi nasz organizm wydziela substancje, szczególnie adrenalinę i to właśnie ona ma tak kolosalne znaczenie w samopoczuciu. Polepszenie samopoczucia pojawia się bez względu na rodzaj sportu jaki postanowiliśmy uprawiać – chodzi zarówno o dyscyplinę, jak na przykład kolarstwo, jak i sam typ, a więc na przykład sport wyczynowy, profesjonalny czy po prostu rekreacyjny. Sporty t różnią się między sobą przede wszystkim ilością poświęcanego na ćwiczenia czasu, a więc natężeniem ćwiczeń i obciążeniem naszego organizmu. Od sportu rekreacyjnego do wyczynowego jest niestety długa droga, a profesjonaliści wiedzą, iż z powodu na spore obciążenie, ćwiczenia powinny być stopniowo zwiększane, jak i później, w momencie ewentualnej rezygnacji, stopniowo zmniejszane. Dlaczego? Ponieważ obciążane jest serce, które przyzwyczajonego do większego wysiłku, przy nagłych zmianach może zacząć funkcjonować nie tak, jak do tej pory, co wiąże się z pewnymi problemami. A czym różnią się między sobą wyżej wymienione typ sportów? Otóż sport wyczynowy to nic innego jak podejmowanie aktywności sportowej w jednym konkretnym celu – dla osiągnięcia wyników sportowych na jak najwyższym dla danej osoby poziomie. Sport profesjonalny natomiast to dokładnie to samo co sport wyczynowy z jedna różnicą – jego celem jest osiągnięcie najwyższych wyników ale w celach zarobkowych. A sport rekreacyjny? Jak sama nazwa wskazuje, jest to rodzaj sportu w którym nie ma elementu występującej w dwóch poprzednich typach rywalizacji. Sport rekreacyjny często pojawia się przy innych czynnościach, na przykład przy turystyce, kiedy to zwiedzanie nowych miejsc łączy się na przykład ze wspinaczką, spacerami czy jazdą rowerem – zwykły wypad poza miasto jest już rodzajem sportu rekreacyjnego, lubianego zresztą przez wielu ludzi.


Tagi: , , , , ,

Rola sportu w życiu człowieka

Nie jest przesadą stwierdzenie, że każdy, a przynajmniej prawie każdy człowiek na kuli ziemskiej chciałby nie tylko wyglądać dobrze, ale i uczuć się dobrze, co za tym idzie – największą wartością w jego życiu jest zdrowie. Chcieć nie znaczy mieć, ale chcieć to móc – z tym jednak bywa gorzej, ponieważ jak wszyscy wiemy, szybkie tempo życia i brak czasu powodują, że dbanie o siebie odchodzi na ostatnie miejsce w planie życiowym i planie każdego dnia. Tymczasem sport, rozumiany jako nawet najmniejsza, z pozoru niewiele dająca aktywność fizyczna, może zwiększyć naszą efektywność na wielu poziomach życia, polepszają nasze samopoczucie i sprawiając, że ochota do życia zwiększa się kilkukrotnie. Wszystko wydaje się proste – wystarczy odrobina ćwiczeń, może codziennie, a może kilka razy w tygodniu, ale jak znaleźć na to czas. Wbrew pozorom, nie to jest problemem – główną przyczyną niepowodzenia w kwestii ćwiczeń czy uprawiania jakiegoś, jakiegokolwiek sportu jest fakt, iż chcemy osiągnąć zbyt wiele w zbyt krótkim czasie. Dokładnie tak samo jest z wszechobecnymi dietami – chcemy schudnąć szybko, choć na nadwagę pracowaliśmy nierzadko latami. W kwestii sportu wygląda to najczęściej następująco – gdy postanawiamy, że z dniem dzisiejszym bądź jutrzejszym rozpoczynamy ćwiczenia, katujemy się, ponieważ wydaje nam się, że im więcej tym lepiej, tymczasem nic bardziej mylnego – takie podejście powoduje szybkie zniechęcenie i powrót do złych, starych nawyków związanych z brakiem ruchu i nierzadko wzmożonym przyjmowaniem pokarmów. Lepiej zatem podejść do sprawy bardziej zabawowo, wybierzmy sobie jakiś sport – coś, co sprawi nam przyjemność, na przykład tenis bądź pływanie – w trakcie zabawy w ruchu nasze ciało odczuje zbawienne skutki ruchu, a samopoczucie i zdrowie poprawi się błyskawicznie. Wiedzą o tym osoby uprawiające sport zarówno rekreacyjnie, jak i wyczynowo bądź profesjonalnie, co często oznacza zarobek.


Tagi: , , , ,

Promowanie aktywnego stylu życia

Promowanie aktywnego stylu życia

 

I Edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Aktywne Miasto” przeznaczone jest dla miast i gmin promujący rozwój rekreacji i sportu amatorskiego.

Dla organizatorów liczy się kreatywność, inwencja i identyfikowanie się ze sportem. Tworzenie małych klubów sportowych, działanie na rzecz programów społecznych i rekreacji w miastach, wsparcie sportu amatorskiego i profesjonalnego oraz jego promowanie, wszystko co pozwala na stworzenie społeczeństwa aktywnego fizycznie, które porzuci telewizor i zakupy w supermarkecie dla biegania, jazdy na rowerze lub pływania.

Komisja Ekspertów będzie oceniać infrastrukturę sportową, liczbę obiektów dostępnych dla każdego, umożliwiających czynne uprawianie sportu. Programy promujące aktywność fizyczną i rozwój rekreacji ruchowej wśród mieszkańców, imprezy sportowe umożliwiające aktywne uczestnictwo, ilość organizacji sportowych na terenie miasta, dotychczasowe działania promujące aktywność fizyczną, plany i programy rozwoju zaplanowane do realizacji.

Akcję wspierają między innymi Magdalena Grzybowska, jedna z najwybitniejszych polskich tenisistek, Szymon Ziółkowski złoty medalista Igrzysk Olimpijskich, Aleksandra Kobielak, Mistrzyni Świata Fitness w kategorii open, Magdalena Kemnitz, wioślarka, Wicemistrzyni Świata z 2009 r. i Europy z 2010 r., Agnieszka Renc, Krzysztof Jan Mrożek, Alicja Grygier, złota medalistka Mistrzostw Polski młodych jeźdźców i wielu innych.

Liczne konkursy promujące sport i aktywny styl życia organizuje Polski Komitet Olimpijski, są to na przykład Wielki Konkurs Olimpijski 90 Lat Na Olimpijskim Szlaku, Konkurs opowiadań olimpijskich im. Jana Parandowskiego, Ogólnopolski konkurs dla szkół podstawowych o profilu sportowym i inne.

W ramach Komitetu istnieje Centrum Edukacji Olimpijskiej stworzone do propagowania edukacji olimpijskiej, tradycji polskiego sportu i kultury fizycznej kierowanej do wszystkich grup społecznych a szczególnie dzieci i młodzieży. Upowszechnia zasady olimpizmu, idei oraz kultury olimpijskiej, pokazuje miejsce sportu we współczesnym świecie i jego związki ze sztuką. Stara się aby idee olimpijskie znalazły zastosowanie w innych dziedzinach życia, poprawiając jego jakość i rozwijając zasady etyczne.

Oprócz stałej oferty edukacyjnej, w roku każdych kolejnych Igrzysk wprowadza dodatkowe programy upowszechniające wiedzę na ten temat.


Tagi: , , , , , , ,

Fitness, filozofia zdrowego stylu życia

Fitness, filozofia zdrowego stylu życia

 

Ruch może być szeroko stosowany dla podtrzymywania, odnawiania i pełnego rozwoju sprawności psycho-fizycznej. Coraz więcej osób zaczyna dbać nie tylko o atrakcyjny wygląd ale lepszą sprawność fizyczną, psychiczną i społeczną. Łączy ruch fizyczny ze zdrową dietą, odnową biologiczną i odpowiednią ilością snu.

Charakter naszej pracy zmienił się radykalnie na skutek dominacji techniki i automatyzacji, odwróciły się proporcje pomiędzy pracą fizyczną a pozostawaniem stale w jednej pozycji, coraz więcej czasu spędzamy w pracy, mniej poza nią. Wystąpiły różne zjawiska związane z rozwojem cywilizacji, które zagrażają zdrowiu.

Ideologia fitness polega na poszukiwaniu dobrego samopoczucia z punktu widzenia psychologicznego i socjologicznego, w połączeniu z dążeniem do jak najlepszej sprawności fizycznej przez różne formy ruchu, dostosowane do możliwości i upodobań. W ten sposób doskonalimy własny organizm, rozwój i utrzymanie optymalnej sprawności.

Fitness jest często utożsamiany z aerobikiem, rekreacją ruchową w formie ćwiczeń gimnastycznych do muzyki. Dzisiaj zaniknął w swojej klasycznej formie, zastąpiony przez zajęcia przestrzenno-choreograficzne, mające na celu wzmocnienie układu krążenia, nazwane carido. Aerobik siłowy zalicza się do zajęć typu muszle.

Powszechnie definiuje się fitness jako stan fizjologiczny, zabezpieczający organizm przed chorobami. Pojęcie jest używane dla programów promocji sprawności fizycznej, także dla całości czynności organizacyjnych, metodycznych i programowych związanych z doskonaleniem kondycji psychicznej i fizycznej, służącej zdrowiu u dobremu samopoczuciu (inaczej wellness).

Postępowanie zgodnie z ideami fitness stanowi sposób na otyłość, systematyczny ruch skutecznie redukuje kankę tłuszczową, poprawia przemianę materii, wzmacnia układ oddechowy i krążenia, ćwiczenia siłowe wzmacniają układ kostny i zmniejszają ryzyko rozwoju osteoporozy.

Aktywny tryb życia może opóźnić procesy starzenia. U osób które mają mniej ruchu spada wydolność fizyczna, przemiana materii, przewaga procesów katabolicznych nad anabolicznymi, upośledzenie syntezy białka mięśni i pogarsza się system odpornościowy. Brak ruchu sprzyja rozwojowi miażdżycy, chorób serca i naczyń, cukrzycy. U osób w starszym wieku, ćwiczących regularnie i prowadzących aktywny styl życia obserwuje się poprawę sprawności umysłowej. Dłużej pozostają sprawni i niezależni życiowo.


Tagi: , , , , ,

Przewodnicy w zdrowym stylu życia

Przewodnicy w zdrowym stylu życia

 

Dla wielu osób sport pozostaje pasją na całe życie. Chociaż zakończyli aktywne kariery , nie rozstali się z nim stając się promotorami ruchu dla zdrowia i lepszej kondycji.

Lekkoatleta Tomasz Hopfer, biegający niegdyś w maratonach Henryk Paskal, Czesław Lang czy Julian Gozdowski zapoczątkowali imprezy, które stały się z czasem wielkimi wydarzeniami na skalę międzynarodową.

Tomasz Hopfer mistrz Polski w sztafecie 4 na 400 m, postanowił na przekór przeciwnościom zorganizować maraton dla amatorów w czasach głębokiego PRL, na początku lat 70-tych XX wieku. Wówczas były dostępne jedynie dla wąskiej grupy zawodowców. Jako dziennikarz sportowy Hopfer propagował idee biegu po zdrowie i wypromował Maraton Pokoju. Dnia 30 września 1979 r. stanęło do niego ponad dwa tysiące osób, tak zawodowcy jak i amatorzy. Jego postać do dzisiaj towarzyszy innym imprezom sportowym i wzorem aktywnego trybu życia. Organizowane są zawody lekkoatletyczne jego imienia na warszawskim Ursynowie.

Henryk Paskal zakończył karierę biegacza i zaczął organizowanie maratonów w swoim rodzinnym mieście, Pile, mogli w nich brać udział także amatorzy. Odbywają się do dzisiaj i znajdują na czwartym miejscu co do wielkości, po takich miastach jak Warszawa, Poznań czy Kraków. Henryk Paskal pełni funkcję prezesa Polskiego Stowarzyszenia Biegu, zaprasza na konferencje organizatorów imprez masowych z całej Polski. Jak twierdzi zachętą do wzięcia udziału w takim biegu jest możliwość stania na starcie obok mistrza olimpijskiego, wynik nie jest tak istotny, liczy się uczestnictwo i ruch na świeżym powietrzu.

Pierwszy zawodowiec w polskim kolarstwie, Czesław Lang, stał się także pierwszym animatorem polskiego kolarstwa. Z tracącego popularność wyścigu zrobił Tour de Pologne, imprezę o randze światowej. Dostępny dla każdego, kusi nagrodami i udziałem mediów, co motywuje do regularnego treningu.

Maratony rowerowe są organizowane w różnych częściach kraju, dla osób wielu grup wiekowych. Zawodnicy mają  numery startowe, są informowani o swoim wyniku, organizacja stoi na najwyższym poziomie.

Narciarz i były trener biegowy Julian Gozdowski, od trzydziestu dwóch lat organizuje Bieg Piastów, w którym uczestniczy kilka tysięcy chętnych. Chciał upowszechnić narciarstwo biegowe i pokazać że ten sport może uprawiać każdy, z pożytkiem dla zdrowia.


Tagi: , , , , , , ,

Styl życia kulturysty

Styl życia kulturysty

 

Regularne i systematyczne treningi, zażywanie odżywek i pory posiłków odmierzają kolejne dni każdego, kto zdecydował się trenować kulturystykę w sposób poważny.

Życie biegnie na siłowni i ćwiczeniach, nie można pić alkoholu, palić papierosów i stosować innych używek, które obniżają sprawność organizmu i niweczą wysiłki treningowe. Kulturysta musi przestrzegać pory snu, kiedy mięśnie regenerują się i rosną.

Zawsze musi nosić przy sobie baton proteinowy i wodę mineralną aby uzupełniać braki substancji odżywczych.

Treningowi nie sprzyja nocne życie towarzyskie, zawodowcy nie stosują także niedozwolonych środków dopingujących. Prawdziwy kulturysta dzięki stosowaniu treningu mentalnego, medytacji i koncentracji panuje nad swoim umysłem i agresją.

Głównym zadaniem kulturystyki jest budowanie i rzeźbienie ciała, ma ono odzwierciedlać ideał doskonałego, artystycznego piękna. Ciało ma stanowić jedność z duchem i umysłem.

Ćwiczenia kulturystyczne uprawiano już w starożytności, jednak wówczas nie stały się dyscypliną sportową. Znana obecnie wywodzi się z ćwiczeń i treningów XIX wiecznych strongmenów. Jednym z pierwszych prekursorów tej dyscypliny był cyrkowiec Eugen Sandow, który wraz z cyrkiem występował na przełomie XIX i XX wieku, dając popisy siły. Dziedziną sportową stała się w latach 40-tych XX wieku w USA, gdzie dwaj bracia Ben i Joe Weider, stworzyli podstawowe zasady i techniki ćwiczeń.

Specyfika tego sportu wymaga określonej diety dostarczającej organizmowi węglowodanów prostych i złożonych a także białka, które są podstawowym budulcem mięśni. W procesie regeneracji i dostarczania energii ważne są tłuszcze. Co dziennie należy wypijać 5 litrów czystej wody mineralnej. Dieta musi być uzupełniona o witaminy i minerały.

Najczęściej potrzebne są także suplementy diety czyli odżywki, odrębne dla wzrostu masy ciała i rozwoju mięśni. Na przykład aminokwas BCAA, przebadany przez szwedzkich naukowców, zmniejsza uczucie zmęczenia pozwalając na dłuższy trening.

Niekorzystnym zjawiskiem związanym z kulturystyką jest niewłaściwe używanie środków wspomagających zwanych sterydami, mogą one upośledzić pracę układu krwionośnego, serca, spowodować zachwiania w gospodarce hormonalnej, uszkodzić nerki, trzustkę i wątrobę. Szczególne niebezpieczeństwo stanowią dla osób bardzo młodych.


Tagi: , , , , , ,

Le parkour

Le parkour

Trudno dokładnie określić tą formę aktywności fizycznej, nie jest usystematyzowana jako sport ale uprawiający ją, twierdzą że to filozofia i sposób na życie.

Główna ideą jest pokonywanie przeszkód stojących na drodze w możliwie jak najszybszy i najprostszy sposób, z wykorzystaniem wszystkich mięśni i technik, w tym także akrobatycznych.

Ma na celu rozwinięcie szybkości, zręczności, siły i ogólnej kondycji a także kształtowanie charakteru poprzez przełamywanie barier psychologicznych. Osoba uprawiająca tą dyscyplinę nazywa się traceur.

Do odmiany należy Free Running, sport ekstremalny polegający na wykonywaniu trudnych akrobacji, kombinacji ruchów, efektownych figur.

Trening polega na wyćwiczeniu wszystkich ważniejszych partii mięśni, z mięśniami brzucha na czele. Specjaliści radzą, aby w wieku 15 lub16 lat kiedy ciało intensywnie się rozwija, wyeliminować elementy nakładające ekstremalne obciążenia i skupić się na poprawieniu zdolności i przygotowanie ciała, w tym dobrej kondycji, ogólnej szybkości i kontroli ruchów.

Ważnym elementem parcour jest trening skoczności, polegający na rozwinięciu wielu partii ciała. Większość ludzi skacząc z rozbiegu stawia dłuższy krok tuż przed skokiem, aby dobrze postawić nogę, co sprawia że trudniej skoczyć na odległość. Lepiej robić wiele małych niż kilka dużych kroków, wówczas lepiej wymierzymy rozbieg, indywidualnie dopasujemy siłę co wymaga mniejszego dostosowania do podłoża.

Skok z obu nóg z miejsca, nie jest dla ciała naturalny, za to jest symetryczny, a obie połowy, prawa i lewa pracują równomiernie.

Aby móc wykonywać skoki, należy wyćwiczyć kostki u nóg oraz trzymające je mięśnie i ścięgna. Kostki pomagają utrzymać stabilność podczas ruchu.

Równie ważny jak fizyczny, jest trening umysłu, polegający na uczeniu się nowego sposobu myślenia i zapominania doświadczeń nabytych wcześniej. Najczęściej oceniając trasę jaką mamy do przebycia, bierzemy pod uwagę jedynie czas potrzebny do jej pokonania pieszo. Społeczeństwo akceptuje i faworyzuje chód, dlatego większość z nas czuje się nieswojo biegając w miejscu publicznym. Aby pozbyć się ograniczeń najlepiej jest wypracować u siebie zwyczaj poszukiwania nowych sposobów na wykorzystanie przeszkód lub próba ich pokonania, używanie ich w inny sposób niż rozumiany przez resztę społeczeństwa.


Tagi: , , , , , , ,

Zawodowo, czy hobbystycznie?

Sport dla większości ludzi jest po prostu sprawą poboczną. To znaczy uprawia się go dla zdrowie lub ewentualnie dla rozrywki. W czasach szkolnych pewnie się też zdarzało, że brało się od czasu do czasu w jakichś zawodach. Jednak to, co oglądamy w telewizji to już sport zawodowy. Zwykle dla tych ludzi to jednocześnie praca, pasja i hobby. Zresztą decydując się na zawodowstwo muszą się liczyć z tym, że treningi i rozgrywki wypełnią skutecznie ich czas. Trudno w takich warunkach na przykład założyć rodzinę czy prowadzić rozbudowane życie towarzyskie. Jeśli sportowiec chce osiągać sukcesy, musi się poświęcić w całości. Zwykle, gdy trafi się do czołówki staje się to nawet bardzo opłacalne. Niestety zawodowstwo w sporcie jest jak modeling, niestety nie trwa do wieku emerytalnego. Dodatkowym problemem jest to, że długoletni sportowiec, najczęściej okupuje swoją pracę problemami zdrowotnymi, bo jednak ludzkie ciało nie jest przystosowane do nadmiernego wysiłku rozciągniętego w okresie wielu lat.

Uprawianie sportu jest korzystne dla każdego, sprzyja poprawie kondycji, a także zapobiega wielu schorzeniom, między innymi tym związanym z układem kostnym. Dlatego przynajmniej minimalna dawka sportu jest korzystna praktycznie dla wszystkich. Oczywiście najlepiej jest wtedy, gdy uprawianie sportu nie wiąże się z przymusem, ale z faktyczną przyjemnością. Dobrze więc, by uprawiany sport stał się czymś w rodzaju hobby, na które chętnie poświęcimy swój wolny czas. Jeśli zatem lubi biegać, to biegajmy. Gdy wolimy sporty zespołowe to zapiszmy się do jakiej amatorskiej drużyny w okolicy. Wybierać możemy dowolnie, najważniejsze jest jednak by dobrze się bawić i przy tym nieco się rozruszać. Jeśli nie bawi nas tradycyjny sport, to zawsze możemy spróbować na przykład tańca. Dzięki niemu też mamy zagwarantowaną aktywność fizyczną, a może się ona okazać bardziej dla nas odpowiednia niż na przykład granie w piłkę nożną. Ale też pamiętać, że nie wszystko co da się nazwać sportem, faktycznie korzystanie wpływa na naszą aktywność fizyczną.


Tagi: , , , ,

Jeździectwo, kolarstwo

Jeździectwo

Sport to nie tylko bieganie czy rzucanie do siebie piłki. Sport może także wymagać od nas współpracy ze zwierzęciem. Do najpopularniejszych takich sportów należy bez wątpienia jeździectwo. Jest to sport, który coraz bardziej zyskuje na popularności w naszym kraju. Coraz więcej osób zaczyna cieszyć się przyjemnością z jazdy konnej. Powstaje więc coraz więcej stajni w okolicach wielkich miast, bo coraz więcej znajduje się chętnych osób do tego, żeby wyskoczyć na popołudnie po pracy czy na weekend i pojeździć konno. Jeździectwo daje nam jeszcze możliwości obcowania nie tylko z koniem, ale także z naturą, jeśli zabierzemy konia na przejażdżkę w teren. Dodatkowo nie tylko jedyne to co możemy robić, to zwykła jazda na maneżu czy w terenie. Są także inne dyscypliny sportowe związane z jazdą konną. Takimi dyscyplinami na pewno ujeżdżenie, konkurencja olimpijska, która wymaga od nas opanowania, spokoju i absolutnie bezbłędnego wyszkolenia konia i jeźdźca, podobnie jak ze skokami przez przeszkody.

Kolarstwo

Kolarstwo to również bardzo popularny w naszym kraju sport. Wiele osób lubi jeździć na rowerze i często to robi, szczególnie w dużych miastach, gdzie istnieją ścieżki rowerowe. Do każdego sportu potrzebna jest niekiedy różna infrastruktura i tak do jazdy na rowerze, takiej zwykłej, rekreacyjnej, z reguły potrzebna jest ścieżka rowerowa, która sprawia, że jazda rowerem po mieście staje się znacznie bezpieczniejsza. Dodatkowo istnieją też inne odmiany jazdy na rowerze – bardziej wyczynowe, wymagające odpowiedniego sprzętu, czyli jazda szybka, na kolarzówce. Również można to robić nie tylko na wyścigach rowerowych, ale także na specjalnych torach rowerowych. Szybkość osiągana w czasie takich wyścigów jest naprawdę znaczna, toteż wypadki, do jakich czasami dochodzi w czasie wyścigów rowerowych są niezwykle niebezpieczne.  Dodatkowo można także uprawiać kolarstwo górskie, co na nasze warunki terenowe jest pomysłem bardzo trafionym , ze względu na duże zróżnicowanie w wysokościach i w różnorodności terenu.


Tagi: , , , , ,

Sport to zdrowie, sporty walki

Sport to zdrowie

Sport to zdrowie – o ty wiemy wszyscy już od najmłodszych lat, bo to jest zasada, którą każdy nam wpaja. Dzieci lubią biegać i bardzo dobrze. Jakikolwiek wysiłek fizyczny dobrze wpływa na nasz układ krwionośny, poprawia krążenie krwi, podnosi nam ciśnienie, sprawia, że nasz organizm produkuje hormon zwany adrenaliną, który nas absolutnie bardzo, a właściwie to najlepiej ze wszystkich używek pobudza. Dzięki sportowi też spalamy nadmierne ilości kalorii, które znajdują się w naszym organizmie. Ruch to zdrowie – poprawia nam również wydolność oddechową naszych płuc, rozszerza skurczone dotąd naczynka i pozwala się zrelaksować po męczącym dniu. Istnieje spora grupa osób, dla których najlepszym odpoczynkiem jest właśnie uprawianie sportu, czyli aktywne spędzanie wolnego czasu, a nie leżenie biernie przed telewizorem i wchłanianie papki przygotowanej przez dziennikarzy. Sport to naprawdę dobry pomysł na to, jak spędzać wolny czas. A możliwości do wyboru mamy naprawdę wiele! Każdy z nas na pewno znajdzie dyscyplinę dla siebie.

Sporty walki

Z dalekiego Wschodu przyszła do nas moda na to, by walczyć z użyciem tylko i wyłącznie rąk. Wszystkie te sztuki walki wykorzystują nie tylko siłę, ale przede wszystkim chyba jednak element zaskoczenia przeciwnika, własną siłę jak również spryt i umiejętność wykorzystania tego, w jakich okolicznościach przyrody się znajdujemy. Musimy się nauczyć wykorzystywać naturalne ułatwienia, które mamy wokół siebie – rzeczy, za którymi możemy się schować i tym podobne. Sztuki walki jednak wszystkie z reguły wiążą się z przyjęciem swoistej filozofii życia, która musi stać się naszym wyborem naszej ścieżki życia i musimy się z nią utożsamiać po to, żeby dobrze nam się ćwiczyło sztuki walki. Już najmłodsze dzieci będą się bardzo cieszyć z uczęszczania na tego typu zajęcia. Dzieci wcale nie będą nasiąkały tam przemocą, bo jest to bardziej związane z ćwiczeniami fizycznymi, a nie z walką jako taką. Ponadto sztuki walki są stosowane bardziej do tego, żeby się móc obronić w razie wyraźnej potrzeby. Tak czy siak treningi są bardzo dobrym sposobem na to, żeby się poruszać i móc uprawiać jakiś sport. Jest to bardzo dobry sposób na to, żeby dziecko mogło zaznać odrobiny sportu.


Tagi: , , , , ,